• Σύλλογος Ελλήνων Συγκοινωνιολόγων ΣΕΣ
Γεια χαρά, Επισκέπτης

2018 - Υποψηφιότητες για τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: 2018 - Υποψηφιότητες για τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου

Απ: 2018 - Υποψηφιότητες για τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου 20/03/2018 22:44 #7

• ses697
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Αγαπητές/οί φίλες/οι και συνάδελφοι,

Επιθυμώ να συμβάλλω περαιτέρω σε μια προσπάθεια εξωστρέφειας του ΣΕΣ που έχει ξεκινήσει τα προηγούμενα χρόνια μαζί με φίλους και συνεργάτες και για το λόγο αυτό θέτω εκ νέου την υποψηφιότητά μου για το ΔΣ.

Όπως και στην προηγούμενη μου θητεία ως αναπληρωματικό μέλος του ΔΣ θα αγωνιστώ από όποια θέση για την παρουσίαση των θέσεων του ΣΕΣ στα όργανα της πολιτείας, στην ελληνική κοινωνία καθώς και στην ανάπτυξη συνεργασιών με άλλους επιστημονικούς συλλόγους όπως ο Σύλλογος Ελλήνων Πολεοδόμων Χωροτακτών (ΣΕΠΟΧ).

Σας ευχαριστώ
Ευθύμιος Μπακογιάννης

Θα χαρώ πολύ να λάβω σχόλια, σκέψεις ή προτάσεις στα παραπάνω από όποιον το επιθυμεί στο email: ebako@mail.ntua.gr
Τελευταία διόρθωση: 20/03/2018 22:46 από ses697.

2018 - Υποψηφιότητες για τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου 20/03/2018 23:34 #8

• ses443
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Αγαπητές / αγαπητοί συνάδελφοι,

Στη φετινή Γενική Συνέλευση του Συλλόγου Ελλήνων Συγκοινωνιολόγων ολοκληρώνεται η τρέχουσα θητεία μου ως Αντιπροέδρου του απερχόμενου ΔΣ ΣΕΣ. Η θητεία αυτή προσέφερε τη δυνατότητα να αξιοποιήσω σε αρκετό βαθμό μία πορεία 18 ετών πλούσια σε παραστάσεις και εμπειρία στο σχεδιασμό, την υλοποίηση και τη λειτουργία έργων μεταφορών, διατέμνοντας κατασκευή, μελέτη, έρευνα και συμβουλευτική. Ευχαριστώ θερμά τους συναδέλφους που με τίμησαν με την εμπιστοσύνη τους το 2016, επιτρέποντάς μου να έρθω σε άμεση επαφή με βασικά ζητήματα που άπτονται της οργάνωσης, λειτουργίας και προβολής του Συλλόγου.

Η τρέχουσα συγκυρία διέπεται από στενότητα πόρων και απαιτεί προσαρμοστικότητα. Με δίψα να προσφέρω περισσότερα, θεωρώ ότι διαθέτω τα εχέγγυα να τιμήσω περαιτέρω τη μακρά παράδοση του Συλλόγου. Παράδοση η οποία διασφαλίστηκε μέσα από την ενασχόληση προσωπικοτήτων που κατάφεραν να μετασχηματίσουν το πλαίσιο κίνησης και δράσης του ΣΕΣ ώστε να συμβαδίζει με τις προκλήσεις κάθε εποχής –αν όχι να προπορεύεται αυτών. Κατά συνέπεια, οι απαιτήσεις από τη συνεχιζόμενη ενασχόληση κάθε μέλους με το ΔΣ είναι αυξημένες.

Εφόδιό μου, η καθαρή ματιά στο μέλλον και τα επόμενα ορόσημα ώστε να ενισχυθεί ο ρόλος του ΣΕΣ σε όλα τα ζητήματα που τον αφορούν. Και βέβαια η πείρα από τη συστηματική μου ενασχόληση με το επιστημονικό αντικείμενο του Συλλόγου εδώ και 15 χρόνια με παρουσίαση εργασιών σε συνέδρια, επιστημονικές επιτροπές παραγωγής θέσεων, κατάρτιση Σχεδίων Ανάπτυξης ΣΕΣ, Οργανωτική Επιτροπή Συνεδρίων, Προεδρία Θεματικών Επιτροπών ΣΕΣ κλπ. Ακόμα παραπέρα, η εμπειρία μου στην υψηλού επιπέδου εκπροσώπηση του Συλλόγου σε σημαντικές εκδηλώσεις και απαιτητικά πάνελ, η διαχείριση των Επιτροπών του και ποικίλη άλλη ενασχόληση με οργανωτικά και επαγγελματικά ζητήματα του χώρου.

Σήμερα ο ΣΕΣ καλείται να εξασφαλίσει τη βιωσιμότητά του και παράλληλα να προσφέρει λύσεις ουσίας επί θεμάτων αρμοδιότητάς του, με φωνή ζωντανή και συνάμα μετριοπαθή. Με στόχο αφενός μεν την τεκμηριωμένη συνεισφορά στην τεχνικά και οικονομικά βέλτιστη κάλυψη κάθε ανάγκης μεταφοράς, αφετέρου δε την ενεργή συμμετοχή συναδέλφων συγκοινωνιολόγων κάθε επιμέρους ειδικότητας και εργασιακού χώρου. Πρώτιστη προτεραιότητα παραμένει να συμβάλλει ο τομέας των μεταφορών στην ταχύτερη δυνατή έξοδο από την παρατεταμένη περίοδο ύφεσης, συνεισφέροντας στη βελτίωση παραγωγικών δομών και κοινωνικής συνοχής.

Προσέρχομαι, λοιπόν, και στις φετινές αρχαιρεσίες με σκοπό να συνεισφέρω σε μία ανανεωμένη ματιά, που να αξιοποιεί ερεθίσματα και να ενισχύει τη διεισδυτικότητα του Συλλόγου. Στο πλαίσιο αυτό σας προσκαλώ να ανταποκριθείτε στην υποψηφιότητά μου ώστε, μέσα από τη συνεργασία με εξαιρετικούς συναδέλφους, να αξιοποιήσω περαιτέρω την πολύπλευρη διεθνή εμπειρία και το μεράκι μου για το χώρο μας. Ευελπιστώντας μέσα από συλλογική προσπάθεια να διατηρήσουμε και επαυξήσουμε το επίπεδο παρουσίας του ΣΕΣ στο εγχώριο και διεθνές γίγνεσθαι του επιστημονικού και επαγγελματικού μας χώρου.

Με εκτίμηση,

Δημήτρης Κατσώχης (Α.Μ. 443)
Πολιτικός Μηχανικός – Συγκοινωνιολόγος ΕΜΠ
MSc Transportation Engineering, UC Berkeley
dkats@planet.gr | dkatsochis@gmail.com

Απ: 2018 - Υποψηφιότητες για τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου 20/03/2018 23:36 #9

• ses544
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Από καθαρό και έντιμο ενδιαφέρον για τον επιστημονικό μας σύλλογο και το επάγγελμα του συγκοινωνιολόγου μηχανικού, το οποίο υπηρετώ 15 χρόνια ως σύμβουλος / μελετητής - συνεργάτης της DENCO TRANSPORT, με ιδιαίτερη ευθύνη και ήθος, θέτω υποψηφιότητα στις εκλογές για το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Ελλήνων Συγκοινωνιολόγων και ζητώ την στήριξη σας.

Στην προηγούμενη μου θητεία ως αν. μέλος του Δ.Σ (2008-2010) αλλά και ως γραμματέας της επιτροπής κυκλοφορίας και στάθμευσης (2010-1012) προσέφερα με τον ζήλο μου και την συνεργατικότητά μου στις συμμετοχικές διαδικασίες του συλλόγου και των δράσεων του. Απέδειξα ότι σκοπός μου δεν ήταν ούτε η προσωπική προβολή, ούτε η προώθηση της επαγγελματικής μου καριέρας, παρά μόνο η συμβολή μου σε οτιδήποτε μπορούσε να δυναμώσει την θέση και την φωνή του συλλόγου και να στηρίξει τα μέλη του και την Ελλάδα.

Οι συγκοινωνιολόγοι μηχανικοί αποτελούν σημαντικό κρίκο στην ανάπτυξη, στην οικονομία και στην λειτουργία του κράτους. Η χώρα έχει ανάγκη τους συγκοινωνιολόγους μηχανικούς να στελεχώσουν υπηρεσίες, να εκπονήσουν μελέτες, να κατασκευάσουν και να λειτουργήσουν υποδομές. Έχει ανάγκη τις πολυτεχνικές σχολές, τα πανεπιστήμια και τα ινστιτούτα να εκπαιδεύσουν και να εξειδικεύσουν τους συγκοινωνιολόγους μηχανικούς, να προωθήσουν την έρευνα και να συνεργαστούν με ιδιωτικά γραφεία και επιχειρήσεις στο τομέα των μεταφορών. Όμως επίσης η χώρα αλλά και ο επιστημονικός μας κλάδος, έχει ανάγκη την έντιμη και δημιουργική συνεργασία όλων των συγκοινωνιολόγων. Αυτήν την ανάγκη εξυπηρετεί ο Σύλλογος Ελλήνων Συγκοινωνιολόγων και για αυτό η παρουσία του κρίνεται και παραμένει διαχρονικά σημαντική. Συνάδελφοι, έχουμε την ευθύνη όλοι μας να κρατήσουμε τον σύλλογο όρθιο με θέσεις και συνεχή παρουσία. Όπως επίσης έχουμε την ευθύνη να κρατήσουμε τον σύλλογο οικονομικά βιώσιμο.

Σε περίπτωση εκλογής μου, θα προσπαθήσω με επιδίωξη την συνεργασία όλων σας, να τροποποιήσουμε νομοθεσία και διαδικασίες που δημιουργούν εμπόδια στον σχεδιασμό και στην εφαρμογή των μελετών, καθυστερούν ή ματαιώνουν τα έργα και δυσχεραίνουν την έρευνα.

Θεωρώ ότι διαθέτω την απαιτούμενη επαγγελματική εμπειρία σε ένα ευρύ πεδίο της επιστήμης του συγκοινωνιολόγου μηχανικού και έχω την βούλησή να αφιερώσω όσο χρόνο χρειαστεί στις συμμετοχικές διαδικασίες του ΣΕΣ για την επίτευξη των στόχων του Συλλόγου.

Με εκτίμηση

Θανάσης Τσιάνος
Πολιτικός Μηχανικός - Συγκοινωνιολόγος ΕΜΠ
Τελευταία διόρθωση: 20/03/2018 23:38 από ses544.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ses560
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 1.21 δευτερόλεπτα

Επισκέπτες

Έχουμε 169 επισκέπτες συνδεδεμένους